Płatność plik – jak działa i jak z niej korzystać?

Szybki przelew online? A może ekspresowa wypłata pieniędzy z bankomatu, bez użycia karty debetowej? Te i inne możliwości daje funkcjonujący w Polsce system bankowości mobilnej BLIK. Żeby wpłacać czy wypłacać gotówkę albo opłacić zamówienie, wystarczy smartfon z aplikacją banku. Jak w praktyce płatność BLIK i czy korzystanie z niej jest bezpieczne?

 

Czym jest płatność BLIK?

Płatność BLIK to nic innego jak funkcjonujący w Polsce system płatności mobilnych. Umożliwia on szybkie i wygodne dokonywanie płatności w sklepach online i stacjonarnych, wpłacanie i wypłacanie gotówki w bankomatach, dokonywanie przelewów międzybankowych i generowanie czeków.

Z płatności BLIK mogą korzystać wszyscy klienci jednego z uczestniczących w programie banków. Ich liczba stale się zwiększa, do banków oferujących metodę szybkiej płatności mobilnej uczestniczą już Alior Bank, PKO Bank Polski, Bank Millenium, BGŻ PNB Paribas, Santander Bank Polska SA, ING Bank Śląski, mBank, Inteligo, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole, Pekao SA.

 

Jak dokonać płatności BLIK?

Jak w praktyce wygląda płacenie BLIK-iem? Klient banku uczestniczącego w programie musi na swoim smartfonie posiadać aplikację banku. Chcąc dokonać przelewu, wypłacić gotówkę z bankomatu albo opłacić zamówienie w sklepie internetowym, klient generuje z poziomu aplikacji 9-cyfrowy kod BLIK ważny przez 2 minuty. Następnie wprowadza kod w punkcie akceptacji – na stronie internetowej, w terminalu albo w bankomacie. Polski Standard Płatności identyfikuje bank i kod, a następnie przekazuje go do autoryzacji bankowi. Jeśli kod podano poprawnie, transakcja zostaje zaakceptowana i wykonana.

Choć może to brzmieć skomplikowanie, w praktyce dokonanie płatności jest bardzo łatwe, bo wymaga jedynie wygenerowania i wpisania kodu w okienko. Cały proces jest też bardzo szybki – trwa nie dłużej niż kilkadziesiąt sekund.

 

Zalety oferowane przez system bankowości mobilnej

Popularność płatności BLIK stale rośnie. Dlaczego? To przede wszystkim wygodna i bezpieczna metoda dokonywania transakcji bankowych.

Dawniej, żeby opłacić zamówienie złożone w sklepie internetowym, trzeba było zalogować się do bankowości internetowej albo udać do stacjonarnej siedziby banku, wypełnić dane odbiorcy przelewu, ręcznie wpisując numer konta, dane osobowe, tytuł przelewu. Dzięki metodzie BLIK wystarczy podać kilkucyfrowy kod, żeby wszystkie te dane zostały pobrane automatycznie, a dzięki zastosowanej przez bank kilkukrotnej weryfikacji metoda jest pewna i bezpieczna. Na dokonywanie przelewów, wypłatę gotówki czy zapłatę w sklepie wystarczy teraz kilka minut. Co więcej, nawet zapomniana w domu karta nie przeszkodzi w zakupach – do płatności wystarczy smartfon z aplikacją mobilną.