Dlaczego opłaca się studiować finanse w dzisiejszych czasach?

Jeden z popularniejszych kierunków ostatnich lat, to bez wątpienia finanse i rachunkowość. Praca po takich studiach daje duże możliwości zarobkowe, dodatkowo stabilizację i pewność, że nie zabraknie popytu na nasze usługi.

Gdzie studiować finanse i rachunkowość. Opinie absolwentów

Ukończenie studiów z zakresu finansów i rachunkowości jest w Polsce możliwe w wielu trybach: stacjonarnym, niestacjonarnym, dodatkowo na uczelniach państwowych i prywatnych. Co więcej, można w ten sposób kształcić się także online – różne szkoły oferują uczęszczanie na wykłady i ćwiczenia bez potrzeby wychodzenia z własnego domu. Pytanie jednak, czy online to najlepszy sposób na kształcenie się na kierunku takim, jak finanse i rachunkowość. Opinie na ten temat mogą być podzielone. Otóż zdecydowanie tego typu specjalność wymaga praktyki – zatem jeśli poważnie myślimy, aby związać swoją przyszłość zawodową z finansami, warto rozejrzeć się za kierunkiem na jednym z polskich uniwersytetów.

Kraków, Wrocław, Katowice, Warszawa – to najczęściej wymieniane miasta, w których można studiować finanse i rachunkowość. Opinie na temat poszczególnych uczelni są dość zbliżone, natomiast zdecydowanie w rankingu praktyk wygrywa wśród absolwentów Warszawa, To tutaj właśnie znajduje się największa ilość siedzib spółek, banków i państwowe instytucje finansowe, które zapewniają najwięcej możliwości do odbycia stażu i praktyk, nawet jeszcze w czasie studiów.

Finanse i rachunkowość. Praca po studiach

Jest wiele zawodów, które można wykonywać po tak rozwijającym kierunku. Przede wszystkim, jest to doradca finansowy. Popyt na usługi specjalistów z tego zakresu zwiększa się z roku na rok. Ze względu na rosnącą ilość instrumentów finansowych dostępnych dla przeciętnej osoby fizycznej, potrzebne są konsultacje z kimś kompetentnym, kto doradzi i pomoże wybrać najlepszą możliwą opcję. W tej pracy liczą się nie tylko kompetencje twarde, ale także miękkie – umiejętność empatii, wczucia się w sytuację klienta. Średnie zarobki na tym stanowisku to 3-5 tysięcy złotych netto, jednak sporo tutaj zależy od ilości klientów i umiejętności sprzedaży.

To jednak nie wszystko co ma do zaoferowania absolwentom dyplom z kierunku finanse i rachunkowość. Praca, którą mogą podjąć osoby nim się legitymujące, to także doradca podatkowy. Ten zawód jest znacznie bardziej wymagający, ponieważ doradca podatkowy musi być bezustannie na bieżąco ze zmianami w prawie finansowym i aktualnymi przepisami. Na doradcy podatkowym ciąży także o wiele większa odpowiedzialność, niż na doradcy finansowym. Ma to jednak odzwierciedlenie w zarobkach na tym stanowisku, które mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych netto w dużych korporacjach.

Bardzo ciekawą opcją do rozważenia po ukończonych studiach na kierunku finansów i rachunkowości, jest analityk finansowy. To zawód, który można uprawiać zarówno w bankach, jak i instytucjach finansowych, ale także agencjach marketingowych czy większych firmach, w których stały przepływ finansów i prognozowanie przychodów są istotną częścią biznesu. Tutaj zarobki mają prawdopodobnie najszersze widełki i zależą wiele od dodatkowych kompetencji wymaganych w danej organizacji, w tym znajomości specyficznych branż.

Po kierunku “Finanse i rachunkowość” – praca dostępna od zaraz!

Jeśli ważnym argumentem jest dla nas to, jak szybko po studiach będziemy w stanie rozpocząć karierę, to z pewnością warto wybrać finanse i rachunkowość. Opinie na temat są jednogłośne – analitycy, doradcy i generalnie osoby, które znają się na sprawnym liczeniu finansów, są obecnie najbardziej rozchwytywane na rynku pracy. Oczywiście, studia te wymagają konkretnych predyspozycji: umiejętności liczenia, skrupulatności, łatwego opanowywania pamięciowego dużej ilości materiału. Niezależnie od obranej po studiach ścieżki zawodowej, praca osoby związanej z finansami polega na bezustannym doszkalaniu się z zakresu dostępnych narzędzi finansowych, przepisów i zmieniających się praw. Bez wątpienia zatem, nie jest to kierunek dla każdego.