Efektywne zbieranie pieniędzy

Oszczędności

Oszczędzanie kojarzy nam się z odkładaniem do świnki skarbonki wszelkich nadprogramowych funduszy i rzeczywiście ma z tym sporo wspólnego. Ale tak naprawdę nie o to w tym wszystkim chodzi – chodzi o to, by zacząć dostrzegać, w których sytuacjach zostawiamy najwięcej pieniędzy, co tak naprawdę rujnuje nas finansowo i zapobiegać temu.

Zbieranie pieniędzy na jakiś upragniony zakup to zawsze najlepszy sposób na to, by je zaoszczędzić – bo mamy dobrą motywację. Trzeba to jednak robić efektywnie, powoli zbierając grosz do grosza i… ciesząc się zabawą w oszczędzanie!

Jeśli na przykład lubimy jadać hamburgery na mieście i raz na 2-3 dni płacimy za tę przyjemność 20 złotych, możemy z powodzeniem kupić potrzebne składniki i zrobić podobnego hamburgera w domu za jedną trzecią tej kwoty. A jeżeli wszystkie pieniądze mamy na koncie bankowym i wszędzie używamy tylko karty do płatności, wtedy tracimy kontrolę nad tym, ile pieniędzy przecieka nam przez palce, bo tych transakcji nie widzimy. Dlatego też dobrze byłoby znów przyzwyczaić się do gotówki, bo dzięki temu mamy kolejną misję – możemy wybrany nominał, jaki znajdzie się zawsze w naszym portfelu, odkładać do skarbonki. W ten sposób szybko się ona zapełni!

Efektywnie będziemy zbierać pieniądze, jeśli zaczniemy kontrolować swoje finanse – ile, kiedy i na co wydajemy. Jeśli odłożymy sobie co miesiąc konkretną pulę na opłaty, następnie – na jedzenie i inne wydatki, a resztę odłożymy do skarbonki, szybko zorientujemy się, że potrzeba nam naprawdę niewiele, a oszczędzać można nawet nie bardzo mając z czego!

Sprawdź także: Jak pomnożyć swoje pieniądze przez lokaty