Finanse i rachunkowość – opinie o jednym z kierunków uczelni wyższych

Powszechnie wiadomo, że jednym z najbardziej opłacalnych kierunków oferowanych przez uniwersytety i politechniki jest informatyka oraz jej pochodne. A jak w zestawieniu najlepszych kierunków prezentują się finanse i rachunkowość? Praca w zawodzie dla ambitnych absolwentów na pewno się znajdzie, ale czy to przyszłościowy kierunek wart poświęcenia mu swojego czasu i pozwalający w jakiś sposób rozwinąć skrzydła?

Po ukończeniu szkoły średniej wielu uczniów staje przed wyborem – iść na studia, rozpocząć pracę, a może starać się połączyć jedno z drugim? Przyszli studenci muszą zdecydować jaki kierunek wybrać. Część uczniów zapewne już raz stawała przed podobnym wyborem – uczniowie techników przed złożeniem aplikacji musieli dokonać wyboru profilu swojej wymarzonej klasy. Licea ogólnokształcące nie dają zazwyczaj wielkiego wyboru w kwestii przedmiotów, jakich będą uczyły się dzieciaki, tak więc dla nich to pierwsza decyzja tego typu w życiu.
Wielu studentów po skończeniu studiów nie pracuje w swoim zawodzie. Składają się na to różne czynniki. Często wybór kierunku nie jest podyktowany faktycznymi wymaganiami rynku, a osobistymi preferencjami. Wybieramy kierunki niepotrzebne, choć nierzadko robimy to zupełnie świadomie – studia traktujemy jak coś, co pozwoli nam zgłębić nasze pasje, ale niekoniecznie zapewni nam sukces zawodowy.
Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o finanse i rachunkowość? Opinie są podzielone, choć jak każdy kierunek – tak i ten ma swoje grono odbiorców. Czego możemy nauczyć się na wspomnianym kierunku i gdzie znajdziemy pracę?

Czego uczą finanse i rachunkowość?

Finanse i rachunkowość to przede wszystkim duża dawka wiedzy o prawie i ekonomii z domieszką matematyki. Kierunek łączy zatem zagadnienia typowo ścisłe z naukami społecznymi, dając solidne podstawy do dalszego rozwoju zawodowego. Ze względu na szeroki zakres koniecznej do przyswojenia wiedzy, jest to wymagający kierunek.
Absolwent rachunkowości będzie potrafił analizować różne zjawiska ekonomiczne, zarówno w skali mikro, jak i makro. Będzie umiał analizować ryzyko finansowe i zrozumie zasady działania instytucji finansowych. O zagadnieniach finansowych będzie potrafił mówić specjalistycznym językiem. Dodatkowo uczelnie wyższe przeważnie uczą co najmniej jednego języka obcego niezależnie od kierunku.
Czy język obcy przyda się na kierunku finanse i rachunkowość? Opinie są tu jednomyślne i wszyscy odpowiadają na to pytanie twierdząco. Język obcy pozwoli na pracę w zagranicznych firmach i umożliwi nawiązywanie międzynarodowych kontaktów.

Finanse i rachunkowość – praca w zawodzie i perspektywy rozwoju

Jak może potoczyć się nasza kariera po wyborze kierunku finanse i rachunkowość? Praca czeka na skrupulatnych absolwentów ze świeżym spojrzeniem na zagadnienia ekonomiczne.
Przyszli studenci jako miejsce pracy najczęściej widzą bank czy biuro rachunkowe. To oczywiście prawda, ale na tym możliwości kariery wcale się nie kończą. Pracę zaoferują również firmy ubezpieczeniowe, leasingowe czy te zajmujące się doradztwem podatkowym czy sprawozdawczością i analityką. Osobę wykształconą w kierunku finansów i rachunkowości z chęcią przygarnie też każde średnie i większe przedsiębiorstwo, niezależnie od branży – każde z nich niewątpliwie zyska na wiedzy samodzielnego specjalisty od finansów. O pracę trudniej w mniejszych firmach, które zamiast zatrudniać specjalistę korzystają z usług biur rachunkowych.
Wśród konkretnych zawodów czekających na absolwentów rachunkowości można wymienić doradcę podatkowego, doradcę finansowego, analityka rynku czy księgowego.
Absolwenci powinni być gotowi na ciągłe zwiększanie swoich kwalifikacji. Finanse są ściśle związane z obowiązującym prawem, dlatego od osób działających w tej branży oczekuje się podążania za aktualnymi informacjami związanymi z gospodarką i śledzenia zmian i nowelizacji przepisów.
Zarobki zależą od stażu pracy i kwalifikacji studenta, dlatego istotne jest, by już podczas studiów wykorzystać wolny czas na nabieranie doświadczenia przez odbywanie staży i praktyk w instytucjach finansowych.

Finanse i rachunkowość – opinie absolwentów

A jak w oczach absolwentów kierunku wyglądają finanse i rachunkowość? Opinie są różne, choć zwykle zależą od tego, w jakim stopniu kierunek spełnił oczekiwania studenta – często nasze wyobrażenia o kierunku znacznie odbiegają od stanu faktycznego, jednak nie przerywamy studiów ze względu na już przestudiowany okres. Nie chcemy, by czas poświęcony na naukę był czasem straconym i staramy się dotrwać przynajmniej do końca I stopnia i uzyskania dyplomu.
Absolwenci rachunkowości narzekają zwykle na konieczność nauki zbyt dużej ilości teorii i wiedzy niepraktycznej, ale ostatecznie kierunek oceniają pozytywnie. Zwracają uwagę, że wymaga on nieco poświęcenia i sumienności i na pewno nie każdy się na nim odnajdzie. Problemy mogą mieć umysły typowo humanistyczne, ponieważ ekonomia korzysta z wielu wzorów do opisywania praw rządzących gospodarką.
A jak absolwenci radzą sobie zawodowo po ukończeniu kierunku finanse i rachunkowość? Praca – w dodatku dobrze płatna – jest powszechna, ale dostaną ją tylko ci, którzy podczas studiów starali się poszerzać swoją wiedzę we własnym zakresie. Pozostali będą musieli zadowolić się nieco gorzej płatnymi stanowiskami i mieć nadzieję na awans w przyszłości.

 


Zobacz także: Najlepsze banki w Polsce – jak wybrać bank?