Inwestycja w mieszkanie

Inwestycja w mieszkanie

Najrozsądniejszy sposób inwestowania to od wielu lat kupno i sprzedaż nieruchomości. Im bardziej kurczą się zasoby ziemi pod nowe budowle, tym bardziej opłacalne staje się zbywanie mieszkań i domów. Inwestowanie w mieszkanie może mieć różny charakter, nie zawsze musi oznaczać budowy lub kupna domu i sprzedanie go z zyskiem po latach.

Najbanalniejszy sposób inwestowania w nieruchomości to na przykład budowa biurowca, w którym będziemy wynajmować poszczególne lokale firmom i tym samym otrzymywać regularny niemały zysk miesięczny, z którego spokojnie wystarczy nam na spłatę kredytu i utrzymanie siebie. Możemy też zbudować dom, który będziemy wynajmować do czasu spłaty kredytu z pieniędzy uzyskanych z czynszu, a następnie sprzedać dom z zyskiem. Są również inwestorzy, którzy budują i wykańczają mieszkania niewielkim kosztem dzięki swoim umiejętnościom i koneksjom, a następnie sprzedają je z dużym zyskiem. Tak czy owak – inwestując w mieszkanie należy znać się nieco na budowlance i wykończeniach oraz oczywiście – na finansach.

Inwestycja w mieszkanie może też oznaczać coś zupełnie innego. Dziś ludzie bardzo chętnie kupują pięknie wyposażone w oryginalne meble, a nawet antyki mieszkania, które są gotowe do zamieszkania. Można uczynić z tego niezłe źródło dochodu – kupić po okazyjnej cenie mieszkanie wymagające remontu, przeprowadzić generalny remont i umeblować mieszkanie oraz wyposażyć je, a następnie sprzedać. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że do czasu sprzedaży mieszkania możemy czerpać z niego zyski na przykład wynajmując je studentom.

Inwestycje w nieruchomości są najbardziej praktyczne ze wszystkich, paradoksalnie – ponieważ nieruchomości najtrudniej jest się pozbyć z zyskiem. Jednak nieruchomości mają to do siebie, że ich wartość rośnie albo maleje z czasem, co jest spowodowane szeregiem różnych czynników. Na przykład w miarę wzrostu urbanizacji wokół domku na wsi, będzie on coraz droższy. Z kolei dom o dobrej lokalizacji, gdy wybuduje się koło niego tory kolejowe – automatycznie traci na wartości ponieważ przestaje być atrakcyjny i komfortowy.

Druga kwestia związana z tym, dlaczego inwestycje w mieszkania są tak opłacalne, wynika z ich użytkowego charakteru. Domy nieużytkowane niszczeją, za to za ich użytkowanie można pobierać czynsz od lokatorów i tym samym zarabiać, choćby na spłatę kredytów. Jeśli już o kredytach mowa – nieruchomości są doskonałym zabezpieczeniem dla kredytu hipotecznego, przez co jeśli jesteśmy właścicielami domu czy mieszkania, nasza zdolność kredytowa automatycznie rośnie!

Mieszkanie jest też dobre jako inwestycja z wielu innych względów. Na przykład – gdy nasze dzieci dorosną, mogą mieć na start w życiu urządzone, przyzwoite mieszkanie, dzięki czemu nie zaczną dorosłości od kredytu na dom. Również sami właściciele kupując mieszkania w różnych miastach Polski czy nawet świata zyskują dobre miejsce, w którym mogą zamieszkać na czas podróży, co niewątpliwie będzie dla nich bardzo komfortowym rozwiązaniem. Inwestowanie w mieszkania jest polecane przez inwestorów oraz ekspertów od finansów od lat – dlatego warto się nad tym zastanowić.

Sprawdź także: W co warto inwestować w 2017 roku?