Jak pomnożyć swoje pieniądze przez lokaty

Lokaty

Inwestowanie na lokatach to najpewniejszy, choć najmniej efektywny sposób pomnażania swoich oszczędności. Dla kogo jest polecane? Przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze dużego kapitału, nie znają się zbyt dobrze na finansach i nie potrafią szacować ryzyka finansowego. Aby czerpać korzyści z produktów finansowych oferowanych przez banki, należy najpierw „przemielić” przez nie pewną sumę pieniędzy i dokładnie przeanalizować, jak one funkcjonują.

Pierwszą większą pulę oszczędności, które zdobędziemy, warto zainwestować w lokatę. Dobrze jest wyznaczyć sobie część pieniędzy, które ulokujemy na zwykłym koncie oszczędnościowym – dzięki temu będziemy mieć zawsze zapas funduszy w razie sytuacji kryzysowej, aby nie naruszać swojej poduszki bezpieczeństwa zgromadzonej na lokatach. Finansiści polecają, by inwestować rozsądnie i jak najmniej ryzykownie stosując różne tricki.

Jeden z nich to na pewno podział puli kapitału na kilka mniejszych części, najlepiej o takiej samej wartości. Następnie powinniśmy założyć kilka lokat krótkoterminowych, najlepiej każda w innym banku. Dzięki temu po upływie terminu lokaty będziemy mogli faktycznie sprawdzić, która z nich jest najbardziej opłacalna. Podział kapitału na mniejsze części ma sens, ponieważ wtedy pracuje na nas kilka pul funduszy, a nie tylko jedna duża. Poza tym, gdyby zdarzyła nam się pilna sytuacja, w której potrzebowalibyśmy pilnie pieniędzy, możemy zamknąć przedwcześnie tylko jedną z lokat tracąc zgromadzony na niej procent, czyli stracimy relatywnie mniej niż zamykając jedną obszerniejszą lokatę.

W zakładaniu lokat tak naprawdę nie jest najważniejsze to, na jaki procent zostanie ona założona, ale ile tak naprawdę możemy na niej zyskać po upływie terminu lokaty. W zależności od tego, czy jest ona krótko- czy długoterminowa, oprocentowanie będzie nieco inne, ale również i zyski będą inne. Zasadniczo korzystniejsze są lokaty długoterminowe, ponieważ pozwalają bankowi przez dłuższy czas obracać naszymi pieniędzmi, a co za tym idzie – więcej zarobić i dla banku, i dla nas.

Warto regularnie sprawdzać rankingi lokat, które są opracowywane przez osoby z branży finansów i bankowości. Z roku na rok oferty banków zmieniają się, zatem jeśli chodzi o nasze finanse, należy być zawsze na bieżąco. Warto wniknąć głębiej w samą strukturę lokat – oprocentowania, stopy procentowe i tym podobne zagadnienia, by naprawdę dogłębnie zrozumieć, w jaki sposób lokata dla nas zarabia i móc efektywniej z niej czerpać.

Sprawdź także: Najlepsze lokaty na start