Najkorzystniejsze lokaty bankowe

Lokaty terminowe znajdują się w ofercie praktycznie każdego banku. Są – obok kont oszczędnościowych – jednym ze sposobów na oszczędzanie. Jeśli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze, nie chowaj ich do sejfu, czy pod poduszkę. Umieść środki w banku i ciesz się rosnącymi odsetkami. Wybierz najlepsze oprocentowanie dla swoich oszczędności i pozwól im na siebie zarabiać.

Niezależnie od sytuacji materialnej, każdy z nas powinien gromadzić oszczędności. Odłożona gotówka przyda się w nagłych sytuacjach, na które normalnie nie bylibyśmy gotowi. Koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku, remont i naprawa mieszkania po dotknięciu przez klęskę żywiołową, a nawet przetrwanie trudnego okresu między zwolnieniem z pracy a znalezieniem nowego płatnego zajęcia. Zabezpieczenie finansowe dla siebie i swoich bliskich powinno być dla nas wszystkich priorytetem.
Istnieją różne sposoby oszczędzania. Można zainwestować w złoto lub inny kruszec, można kupić akcje lub obligacje, można kupić mieszkanie pod wynajem. Banki umożliwiają wybranie jeszcze innej drogi – pozwalają lokować pieniądze na lokatach oraz na kontach oszczędnościowych. Najkorzystniejsze lokaty bankowe pozwolą na bezpieczne pomnożenie środków.

Najlepsze oprocentowanie – lokaty czy konta oszczędnościowe?

Zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe pozwalają na zarabianie na odsetkach od zdeponowanej kwoty. Konta oszczędnościowe są przy tym bardziej elastyczne – pozwalają na wpłacanie dodatkowych środków, a także na ich okazyjne wypłacanie bez utraty odsetek. Lokaty z drugiej strony niejako mrożą Twoje pieniądze – podczas trwania lokaty nie masz dostępu do odłożonej gotówki. Jeśli zdecydujesz się wyjąć z lokaty pieniądze przed czasem, narażasz się na utratę wszystkich odsetek.
Mniejsza elastyczność idzie jednak w parze z pewną zaletą – oprocentowanie lokat jest zwykle wyższe niż kont oszczędnościowych. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda to inaczej, należy pamiętać, że konta oszczędnościowe są często opatrzone szeregiem haczyków i kruczków – 3,5% na koncie może odnosić się przykładowo tylko do pewnej określonej kwoty, powyżej której oprocentowanie może wynosić zaledwie 1%. Lokaty są w tej kwestii bardziej przejrzyste i zwykle 3,5% oznacza 3,5%. Można powiedzieć, że w przypadku kont płacimy za wygodę – najlepsze oprocentowanie posiadają lokaty i to właśnie lokatom przyjrzymy się w dalszej części tekstu.

Czym cechują się najkorzystniejsze lokaty bankowe?

Wybór lokaty powinien być decyzją przemyślaną – w końcu pieniądze umieszczone na lokacie będą poza Twoim zasięgiem przez cały okres jej trwania. Przed wyborem warto zwrócić uwagę na kilka cech decydujących o tym, która lokata będzie w danej sytuacji najlepsza. O czym pamiętać przeglądając najkorzystniejsze lokaty bankowe?

Okres lokowania

Lokaty są pod tym względem bardzo zróżnicowane i na rynku bez trudu znaleźć można opcje jedno lub kilkudniowe, kilkumiesięczne, czy wieloletnie.
Nie masz dostępu do ulokowanych środków – jeśli zdecydujesz się wyjąć pieniądze przed upływem terminu lokaty, konsekwencją będzie zwykle utrata wszystkich odsetek. Z tego powodu dobierz rozsądnie okres lokowania i odłóż tylko tyle pieniędzy, na ile faktycznie możesz sobie pozwolić.

Oprocentowanie lokaty i częstotliwość kapitalizacji odsetek

Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. W pierwszym wypadku oprocentowanie nie zmienia się w czasie całego trwania lokaty; w drugim może zależeć od kwoty jaką chcemy ulokować, a także od okresu lokowania. Oprocentowanie zmienne może zmieniać się w czasie trwania lokaty, dlatego warto dokładnie przeczytać warunki umowy. Najlepsze oprocentowanie może wynosić nawet 4%.
Tematem blisko związanym z oprocentowaniem jest kapitalizacja odsetek. Kapitalizacja polega na doliczeniu uzbieranych odsetek do salda. Porównując dwie lokaty z identycznym oprocentowaniem, lepsza będzie ta, która będzie dokonywała kapitalizacji częściej, ponieważ doliczone odsetki będą brane pod uwagę przy wyliczaniu odsetek w następnym okresie kapitalizacji. Mówiąc prościej – częstsza kapitalizacja pozwala na zarabianie odsetek od odsetek.

Minimalna i maksymalna kwota lokowania

Nawet najkorzystniejsze lokaty bankowe posiadają przeważnie dolny i górny limit ilości lokowanych pieniędzy. Warto zwrócić na to uwagę – być może suma jaką chcesz odłożyć jest zbyt wysoka i przekracza limit wybranej lokaty?
Pamiętaj też, że nie warto ryzykować i umieszczać na lokacie wszystkich oszczędności – nigdy nie wiadomo, kiedy będą Ci potrzebne dodatkowe pieniądze. Dobrym rozwiązaniem może być dywersyfikacja oszczędności – jedną część można wówczas umieścić na długoterminowej lokacie, a drugą na koncie oszczędnościowym zapewniającym bardziej swobodny dostęp do środków.

 


Zobacz także: Konto bankowe dla studenta