Najlepsze banki w Polsce – jak wybrać bank?

Nowoczesna bankowość to niezwykłe udogodnienie ułatwiające codzienne funkcjonowanie. I choć gotówka wciąż odgrywa istotną rolę w naszym życiu, ciężko byłoby zrezygnować z możliwości dokonywania transakcji bezgotówkowych. Współcześnie banki w Polsce umożliwiają dokonywanie zakupów online, realizację doładowania karty telefonu przez internet, zdalne opłacenie rachunków za mieszkanie czy prąd, a nawet odebranie wynagrodzenia z pracy bez wychodzenia z domu.

W obliczu rozmaitych usług oferowanych przez banki, nie sposób przejść obojętnie obok ich banerów reklamowych. Banki starają się dotrzeć do coraz większego grona i stale poszerzają swoją ofertę. Darmowe prowadzenie konta, bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, a nawet na terenie całej Unii Europejskiej, karta kredytowa z bonusami za jej regularne używanie – zalety posiadania konta w banku można mnożyć bez końca. Konkurencja na polskim rynku jest całkiem spora, dlatego wybierając najlepszy bank warto skorzystać z pomocy – na co zwrócić uwagę decydując się na założenie konta w jednym z banków?

Co oferują nam banki w Polsce?

Dzięki dużej konkurencji na rynku banków w naszym kraju, mamy w czym wybierać. Najlepszy bank umożliwi prowadzenie konta za darmo, dzięki czemu każdy z nas może założyć rachunek – często nie wiąże się to z żadnymi kosztami, bo samo założenie konta również jest darmowe. Za przykład takiego konta może posłużyć Konto IDEALNE w Idea Banku.
Darmowe konta nie są jednak regułą, o czym wiedzą choćby klienci Millenium Banku. Za prowadzenie u nich Dobrego Konta trzeba zapłacić 7 zł miesięcznie, chyba, że w poprzednim miesiącu dokonano przynajmniej jednej płatności kartą, a zewnętrzne wpływy przekroczyły 1000 zł. Konto osobiste to z kolei koszt 15 zł miesięcznie, a zwolnieni z opłaty zostaną tylko ci klienci, którzy utrzymują średnie saldo w wysokości 5000zł.

Poza opłatami za prowadzenie konta mogą pojawiać się opłaty związane z kartą wydawaną do rachunku – banki w Polsce prowadzą pod tym względem podobną politykę i nie pobierają opłat jeśli regularnie korzystamy z karty. Przykładowo, karta kredytowa Visa Classic payWave w mBanku to koszt 70 zł rocznie, ale opłata nie zostanie pobrana, jeśli korzystający z karty dokona w ciągu roku przynajmniej 240 transakcji z jej użyciem, lub kwota tych transakcji w danym roku przekroczy 12000 zł. ING natomiast sprawdza naszą aktywność co miesiąc i jeśli zbliżeniową kartą Visa nie dokonamy zakupów na przynajmniej 300 zł, z naszego rachunku w ramach kosztów utrzymania karty ubędzie 7 zł.

Jeśli jesteś młodą osobą, bank może mieć dla Ciebie wyjątkową ofertę. Niektóre banki w Polsce posiadają specjalne konta przeznaczone dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Konta takie przeważnie obciążone są mniejszymi kosztami ich prowadzenia, dzięki czemu idealnie nadają się dla studentów, którzy zawykle mają problem z wygospodarowaniem dodatkowej gotówki.

Jakie dodatkowe udogodnienia może zaoferować najlepszy bank?

Niektóre banki promują korzystanie z usług mobilnych i używanie bankomatów/wpłatomatów do zarządzania swoimi finansami. W praktyce oznacza to, że korzystanie z tych urządzeń oraz wykonywanie przelewów online może być darmowe, ale już za wizytę w oddziale przyjdzie nam zapłacić – tylko najlepszy bank nie obciąży nas kosztami związanymi z tymi usługami. Z takimi modelami biznesowymi mamy do czynienia np. w ING, Alior Banku czy Idea Banku. Inaczej sprawa wygląda w BZ WBK, w którym za wykonanie przelewu przy pomocy usługi Przelewy24 zapłacimy w ramach Konta Jakie Chcę 50 groszy.

Część banków pozwala na szybkie i wygodne opłacenie rachunków przez internet. Niezależnie, czy chcemy opłacić czynsz, rachunek za wodę czy internet – banki umożliwiają stworzenie stałych zleceń, dzięki czemu w regularnych odstępach czasu ustalona ilość środków będzie automatycznie przelewana na wskazane konto. Nie musimy więc pamiętać o płaceniu rachunków – wystarczy mieć środki na koncie, a bank zajmie się resztą.

Najlepszy bank z BLIKiem

Banki umożliwiają dokonanie tzw. przelewu ekspresowego, który do adresata dojdzie w ciągu kilkunastu minut. Za taki luksus do niedawna trzeba było zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Dziś niektóre banki w Polsce pozwalają na wykonanie takiego przelewu za darmo za pomocą systemu płatności mobilnych – BLIK. Do programu należą między innymi Pekao SA, Alior Bank, Bank Millenium, BZ WBK, ING, mBank, PKO BP, czy Inteligo – pełną listę banków możesz znaleźć na stronie BLIKa. Dodatkowym atutem BLIKa jest możliwość przesyłania pieniędzy na rachunki innych osób bez konieczności wpisywania długiego numeru rachunku – wystarczy ich numer telefonu.

 


Zobacz także: Najkorzystniejsze lokaty bankowe