Odkładaj pieniądze i zacznij oszczędzanie w domu!

Każdy z nas miał sytuację, w której został zaskoczony nieoczekiwanym wydatkiem. Czasami dotyczy on awarii pralki, a czasami wynika z konieczności naprawy zawieszenia w samochodzie. Aby w takim przypadku nie napinać domowego budżetu do granic wytrzymałości, warto skorzystać z przygotowanych wcześniej rezerw finansowych. Jak odkładać pieniądze? To pytanie dość kluczowe. Odpowiedź jest jednak całkiem intuicyjna – zacznij oszczędzanie w domu!

 

Podstawą podczas tworzenia planu redukcji kosztów, jest uważniejsze przyjrzenie się rachunkom, a konkretnie zużyciu prądu czy wody. To dość zasadnicze wydatki w comiesięcznym budżecie. Aby je obniżyć, wystarczy pamiętać m.in. o gaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywa nikt, odłączaniu od sieci zbędnych urządzeń czy inwestycji w żarówki i sprzęty energooszczędne. Oszczędzanie w domu to też likwidowanie przecieków w kranach i branie prysznica w zgodzie z zasadami eko.

 

Jedną z lepszych odpowiedzi na pytanie jak odkładać pieniądze, jest mądre planowanie zakupów. Do supermarketu najlepiej iść z listą konkretnych produktów. Tylko wtedy unikniecie kupowania pod wpływem impulsu towarów, których tak naprawdę nie potrzebujecie. Tylko wtedy też nabędziecie odpowiednią ilość pożywienia. A to niezwykle kluczowe, bowiem wyrzucanie jedzenia to jeden z podstawowych grzechów marnotrawstwa pieniędzy. Madre planowanie dotyczy też większych inwestycji. Zanim kupicie pralkę, przeanalizujcie ofertę wszystkich sklepów. Tylko wtedy będziecie mieli pewność, że otrzymujecie produkt w najlepszej cenie.

 

Jak odkładać pieniądze? Naucz się negocjować

Oszczędzanie w domu dotyczy też umiejętności negocjowania. Gdy kończy się wam umowa na kablówkę, telefon czy internet, poprowadźcie rozmowę z konsultantem w taki sposób, aby uzyskać jak największy rabat. To korzyść, która zawsze zostanie w waszej kieszeni. Pytanie jak odkładać pieniądze mogą sobie zadać też gospodarstwa domowe posiadające samochód. Szczególnie że w przypadku aut pole do popisu dla oszczędności jest wielkie! Kierowca powinien tankować paliwo na stacjach bezobsługowych lokalizowanych przy supermarketach. Tam cena benzyny czy oleju napędowego jest najniższa. Do tego dobrym pomysłem przy częstej i intensywnej jeździe jest montaż instalacji LPG oraz coroczne poszukiwanie najtańszego ubezpieczyciela.

 

Jak odkładać pieniądze? Wydatki trzeba minimalizować. W tym samym czasie warto jednak stworzyć coś na kształt planu generowania konkretnych rezerw finansowych. Należy ustalić kwotę, która co miesiąc zostanie przelana np. na konto oszczędnościowe. Powinna to być suma realistyczna, która nie zburzy comiesięcznego budżetu i którą będziecie w stanie bez drakońskich wyrzeczeń zamrozić na kilka miesięcy. Ustalcie też sobie cel. Oszczędzanie domu niech oznacza wyjazd wakacyjny, nowy samochód czy nowoczesną pralkę.

 

Oszczędzanie w domu – staraj się odkładać też grosze. One robią różnicę!

To jednak jeszcze nie koniec. Pytanie jak odkładać pieniądze może mieć wiele odpowiedzi. Jeżeli chcecie wspomagać proces budowania domowych rezerw finansowych, możecie też postawić w kuchni staromodną świnkę skarbonkę. Wrzucenie do niej kilku złotych po każdych zakupach sprawi, że nie odczujecie “wyrzeczenia”, a z czasem – po kilku miesiącach – zbierze się suma pozwalająca na zakup nowego sprzętu czy chociażby ubrań dla dzieci.

 

“Zaskórniaki” na rachunku bankowym można zasilać z jeszcze jednego źródła. W końcu oszczędzanie w domu to też kwerenda wyposażenia. Może się okazać, że część sprzętów, mebli czy ubrań nie jest już wam potrzebna. Pozbądźcie się ich. Jednak nie wyrzucając do kosza, a sprzedając za pośrednictwem portali aukcyjnych. Wiadomo, nie odzyskacie ich pełnej wartości. Mimo wszystko odzyskacie cokolwiek, a cokolwiek to zawsze więcej niż zero.