Jak poprawić budżet domowy? Sposoby na oszczędzanie i poprawę sytuacji materialnej

Chcesz wyjść do kina, ale brakuje Ci gotówki? A może po prostu chcesz poprawić stan swoich finansów? Niezależnie od motywacji, każdy wolałby mieć w portfelu pieniędzy więcej niż mniej. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że do poprawy swojej sytuacji finansowej nie trzeba wcale podejmować jakichś drastycznych kroków, ani w większym stopniu zmieniać swojego stylu życia.

Nie trzeba zatrudniać się na kilku etatach i całkowicie poświęcać życia prywatnego, by zasilić domowe finanse dodatkowym zastrzykiem pieniędzy. W dalszej części tekstu poznasz sposoby na oszczędzanie i metody wygospodarowania dodatkowej gotówki.

Kariera, rozwój osobisty, samorealizacja – to ostatnio bardzo popularne hasła. Coraz więcej czasu poświęcamy na swoje dokształcanie w nadziei, że pozwoli nam to osiągnąć sukces i zapewni stały i najlepiej wysoki dochód. Nie ma w tym nic dziwnego – kto nie chciałby robić tego, co lubi, a jednocześnie na tym zarabiać? Już Konfucjusz mawiał „wybierz zawód, który kochasz, a nie przepracujesz w życiu nawet jednego dnia”. Nie każdy jednak ma możliwość podejmowania takich działań. Przykre sytuacje życiowe mogą zaskoczyć nas w każdej chwili. Praca za niewielkie pieniądze i do tego w stresujących warunkach staje się nagle luksusem pozwalającym na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Musimy jednak pamiętać, że nawet gdy los postawi nas pod ścianą, to nie jesteśmy na przegranej pozycji. Nasze życie wcale nie musi tak wyglądać; istnieje kilka prostych sposobów, które nie wymagają wielkiego zaangażowania, a zapewnią nieco lepszą sytuację finansową. A zatem – jak poprawić budżet domowy?

Sposoby na oszczędzanie – chwytaj okazje i ogranicz wydatki

Pierwszym, a jednocześnie wymagającym najmniejszego zaangażowania sposobem na poprawę sytuacji naszego budżetu jest oszczędzanie. Niestety, niektórzy z nas dostają jedynie tyle pieniędzy, że akurat wystarczy na opłaty i zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, odkładanie może być nie tylko utrudnione, ale i niemożliwe. Mimo wszystko postaraj się przeanalizować swój budżet domowy i upewnij się, że wszystkie Twoje wydatki należą do tych absolutnie niezbędnych. Wybieraj tańsze produkty w sklepach, korzystaj z promocji, kupuj tylko tyle jedzenia ile potrzebujesz, by jak najmniej go marnować. Na zakupy zabieraj określoną kwotę pieniędzy. Przed wyjściem do sklepu zrób listę zakupów i trzymaj się jej – nie kupuj pod wpływem impulsu.

To tylko niektóre sposoby na oszczędzanie. Nagle może się okazać, że jesteś w stanie odłożyć co miesiąc nawet kilkaset złotych – te pieniądze można wykorzystać, by przetrwać trudny okres np. podczas szukania nowej, lepszej pracy, lub innego płatnego zajęcia. Oszczędności warto robić także gdy powodzi nam się nieco lepiej. Wtedy też łatwiej coś odłożyć, dlatego wykorzystajmy okres dobrej passy by zabezpieczyć swoją przyszłość – myślmy długofalowo, bo życie lubi rzucać kłody pod nogi w najmniej oczekiwanych momentach.

Negocjuj umowy i płać mniejszy abonament

Jeśli korzystasz z pakietu telewizji, internetu, lub masz telefon na abonament – sprawdź swoje umowy. Być może dopłacasz za kanały, których i tak nie oglądasz, za darmowe minuty których nie wykorzystujesz, czy za większą szybkość internetu, której wcale nie potrzebujesz. Gdy umowa będzie dobiegać końca, spróbuj wynegocjować lepsze warunki, dostosowane do Twoich faktycznych potrzeb.

Możesz również zapytać o alternatywne taryfy u swojego dostawcy prądu – jeśli z elektryczności korzystasz głównie wieczorami lub w weekendy, dostawca może mieć dla Ciebie lepszą ofertę niż tę, z której korzystasz obecnie.

Zmiana warunków umów u dostawców poszczególnych usług może być źródłem dodatkowych oszczędności, dlatego warto sprawdzić, czy obecnie wykupione pakiety są w naszej sytuacji tymi optymalnymi – budżet domowy na pewno będzie Ci wdzięczny.

Popraw budżet domowy dzięki wypełnianiu ankiet

Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji finansowej może być wykonywanie prostych zleceń. Mogą to być zarówno czynności takie jak wyprowadzenie psów, czy skoszenie komuś trawnika, choć istnieją też mniej angażujące formy dorobienia do pensji. Jedną z nich jest wypełnianie ankiet online. Jest to jeden z ulubionych sposobów dorabiania studentów. Nic dziwnego – ankiety wypełniać można w zaciszu własnego mieszkania, bez konieczności wychodzenia z domu, popijając ulubioną herbatę i słuchając muzyki. Najlepsza w takim zajęciu jest swoboda – ankiety wypełniasz kiedy chcesz, a im więcej ich wypełnisz, tym więcej zarobisz. Poświęcając zaledwie godzinę dziennie możesz zasilić budżet domowy kwotami rzędu kilkuset złotych.

Poproś o podwyżkę

Jeśli wymienione wcześniej sposoby na oszczędzanie nie okazały się w Twojej sytuacji pomocne, zawsze możesz spróbować poprosić o podwyżkę. Jeśli dobrze wykonujesz swoje obowiązki, szef może pozytywnie rozpatrzyć Twoją prośbę. Trudno o dobrego i zaufanego pracownika, zatem jeśli Twój pracodawca Cię szanuje, będzie w stanie zapłacić by Cię zatrzymać. Taka prośba nic nie kosztuje, a może w znaczny sposób poprawić stan Twojego budżetu.