Gdzie założyć konto? Ranking banków daje podpowiedź!

Pieniądze już na początku lat dziewięćdziesiątych zaczęły coraz mocniej przenosić się do świata wirtualnego. I choć dziś nie jest jeszcze możliwe przejście wyłącznie na bezgotówkowe środki płatnicze, warto mieć solidnego partnera, który ułatwi zarządzanie wpływami i wypływami z konta oraz naszymi rachunkami. A takim może się stać tylko i wyłącznie najlepszy bank. Gdzie takowy znaleźć? Odpowiedź jest dość prosta. Przewodnikiem może być renomowany ranking banków.

Elektronizacja postępuje i zaczyna dotykać kolejny sfer naszego życia. Digitalizm coraz mocniej zmienia nie tylko sprzęty gospodarstwa domowego i samochody, ale także nasze codzienne nawyki. Przykład? Dziś coraz mniej osób w Polsce jest przywiązanych do gotówki. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Finansowy Barometr ING, 67 proc. naszych rodaków deklaruje że często lub zawsze ma ze sobą banknoty lub monety. A to jeden z najniższych wyników w całej Unii Europejskiej. Dla porównania taką samą postawę deklaruje 80 proc. Brytyjczyków, 85 proc. Austriaków i aż 90 proc. Niemców.

Polacy są mniej przywiązani do gotówki, a to oznacza że coraz mocniej stawiają na pieniądz w wersji elektronicznej. Aby to było możliwe, potrzebny jest im solidny partner – w skrócie najlepszy bank. W jaki sposób go znaleźć? Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć większość osób, które dość świadomie decydują się na usługi finansowe. I choć odzew może być różny, jednym z lepszych sposobów znalezienia idealnego partnera finansowego jest ranking banków.

Jaki jest najlepszy bank? Ranking banków odpowiada!

Zatem która z instytucji jest obecnie najlepsza? Zestawienie przygotowane przez serwis PRNews.pl nie ma większych wątpliwości. To zdecydowanie PKO BP i Inteligo. Polska Kasa Oszczędności z prawie stuletnią tradycją wygrała ranking banków z prostego powodu. W roku 2017 to im przyrosła największa ilość klientów. W sumie przybyło ich 284 tysiące, podbijając tym samym ilość rachunków do ponad 7,1 miliona. Tytuł “Najlepszy bank” zobowiązuje. Właśnie dlatego PKO jest hegemonem naszego rynku. W porównaniu z drugim w zestawieniu ING ma ponad dwukrotnie więcej kont.

Szefowie ING Banku Śląskiego mimo wszystko mają powody do zadowolenia. Ranking banków niesie dla nich bowiem niezwykle optymistyczną informację. Tylko w zeszłym roku instytucja otworzyła 235 142 nowe rachunki. Wynik wygenerował wzrost oszacowany na 8,74 proc. Nie był to jednak największy wzrost zanotowany na rynku w Polsce. Z informacji opracowanych przez serwis PRNews.pl wynika, że rekordzistów jest dwóch.

Ranking banków ma jednego zwycięzcę i kilku wygranych

Najlepszy bank w kategorii najwyższego przyrostu ilości rachunków to zdecydowanie Plus Bank. W roku 2017 klienci instytucji otworzyli 67 524 nowe konta. To oznacza, że w sumie Plusowi przybyło ponad 34 proc. ROR-ów. Druga lokata należy się Orange Finanse. W tym przypadku ranking banków jasno wskazuje, że w ciągu roku 2017 firma założona przez sieć telefonii komórkowej zyskała ponad 23 proc. rachunków. Wzrost osiągnął tym samym wartość 76 744 kont.

Ranking banków w roku 2018 niestety ma też wielkich przegranych. Zdecydowanie najgorzej w zestawieniu wypadł Alior Bank. W roku 2017 klienci zamknęli w nim aż 208 764 rachunki. To wygenerowało spadek liczby klientów o prawie 11 proc. Miejsce przedostatnie przypadło T-Mobile Usługi Bankowe. W instytucji zarządzanej przez jedną z sieci telefonii komórkowej ilość kont obniżyła się aż o 110 559 sztuk. To wygenerowało rekordowy spadek o blisko 21 proc.